Wysokość pomieszczeń do pracy – normy prawne i wpływ na samopoczucie

Wysokość jest ważną cechą lokalu, decyduje o jego ogólnym odbiorze, a nawet wpływa na samopoczucie pracowników. Uważa się, że wysokie pomieszczenia są korzystniejsze dla osób, które w nich przebywają. Dlaczego tak jest? Ile według przepisów powinna wynosić wysokość pomieszczenia do pracy?

Minimalna wysokość pomieszczeń

Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, biura uznawane są za pomieszczenia pracy stałej. Oznacza to, że pracownicy przebywają w nich co najmniej 4h dziennie. W takiej sytuacji wysokość pomieszczenia biurowego musi wynosić co najmniej 3 metry. Dopuszcza się minimalną wysokość 2,5 m, jeśli zostaną spełnione 2 warunki:

  1. w pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację i uzyskano zgodę wojewódzkiego inspektora sanitarnego, oraz
  2. w pomieszczeniu są zatrudnione 4 osoby lub mniej, a na każdą z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej (czyli niezajętej meblami itp.) objętości pomieszczenia.

Powyższe reguły zapewniają osobom przebywającym w pomieszczeniu odpowiedni przepływ powietrza oraz brak dyskomfortu, czy uczucia klaustrofobii.

Wysokość biura, a kreatywność?

Czynniki takie, jak oświetlenie sztuczne i dostęp światła naturalnego, temperatura, akustyka czy liczba metrów kwadratowych na osobę, znacząco wpływają na samopoczucie i efektywność pracowników. Nie inaczej jest w przypadku wysokości pomieszczeń do pracy. Według badań profesora marketingu Joana Meyers-Levy z University of Minnesota przeprowadzonych w 2007r., wysokość pomieszczeń wpływa na poczucie wolności, w tym również umysłowej. Co ciekawe im wyższe pomieszczenia, tym ludzie mają większe tendencje do myślenia abstrakcyjnego, co przekłada się na kreatywność. Natomiast w pomieszczeniach o niższej wysokości, pracownicy mają skłonność do bardziej “ciasnego” sposobu myślenia.

Z przeprowadzonych badań płynie wniosek, że im niżej położony jest sufit, tym pracownicy mają większą tendencję do skupiania się na szczegółach, konkretnych danych. Zatem pomieszczenia niższe (ale oczywiście mieszczące się w normach prawnych!) sprawdzą się tam, gdzie działalność firmy opiera się na liczbach. Z kolei kreatywne dusze, które potrzebują przestrzeni, powinny szukać wysokich pomieszczeń. Nie jest to oczywiście reguła, ostatecznie ważne aby biuro spełniało przepisy BHP i służyło samopoczuciu oraz pracy 🙂

Wysokie lokale poszukiwane

Standardowa wysokość biur, jaką najczęściej spotykamy w typowych budynkach biurowych to 2,75m od podnoszonej podłogi do podwieszanego sufitu. Pod podnoszoną podłogą i za podwieszanym sufitem ukryte są wszystkie instalacje i kable. Jeśli lubimy wnętrza w industrialnym klimacie, to możemy wybrać odsłonięty sufit, zamiast podwieszanego. Zyskamy w ten sposób ok. 40-50 centymetrów wysokości, poza tym takie rozwiązanie często wygląda bardzo efektownie i modnie. Z naszego doświadczenia wynika, że wysokie lokale cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Znaleźć je można najczęściej w kamienicach i loftowych budynkach. Dość często wybierają je firmy z branż kreatywnych.

Wysokość w lokalach parterowych

W przypadku lokali parterowych minimalna dopuszczalna wysokość pomieszczeń zależy od specyfiki branży. Jak podaje nasza specjalistka ds. lokali handlowo-usługowych, Karolina Kunciak, minimalna wysokość sufitu np. dla siłowni to 3,5 m, dla gastronomii 3,3 m, w placówkach oświatowych w miejscu przebywania dzieci są to 3 m, a w placówkach medycznych 3 m z możliwością zejścia do 2,8 m przy spełnieniu określonych warunków. Natomiast często im wyższy lokal, tym większy efekt wow oraz możliwości ciekawej aranżacji wnętrza. 

W swojej ofercie posiadamy efektowne lokale biurowe, handlowo-usługowe czy gastronomiczne. Te najlepsze rozchodzą się szybko, więc nie czekaj i napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod numer 22 102 12 11. Chętnie pomożemy 🙂 

Możesz również przeglądać oferty aktualnie dostępnych biur w Twoim mieście na biuronamiare.pl