Wyniki finansowe firm dostępne za darmo online. Ile zarabia Twoja konkurencja?

Jeśli zastanawiało Cię:

  • Jak sprawdzić wyniki finansowe swojej konkurencji?
  • Czy Twój nowy kontrahent jest wypłacalny?
  • Czy znajomy przedsiębiorca mówił prawdę o swoim rocznym obrocie?

Nie musisz już wierzyć na słowo, przekonaj się na własne oczy. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło na swojej stronie internetowej panel pt. „Przeglądarka dokumentów finansowych”, dzięki któremu wystarczy znać numer KRS danej firmy, aby za darmo przeglądać jej dokumenty finansowe np. bilans, rachunek zysków i strat, a także przejrzeć uchwały dot. podziału zysku/pokrycia straty.  A jeśli liczby się nie zgadzają, to możliwe, że robi w balona Ciebie albo… fiskusa.

Dodatkowe narzędzia, które mogą być pomocne w weryfikowaniu kontrahentów to:

  1. Oficjalny rejestr KRS Ministerstwa dostępny online, np. do sprawdzenia składu zarządu, sposobu reprezentacji czy struktury własnościowej.
  2.  Sprawdzenie, czy firma jest czynnym płatnikiem VAT  (po lewej stronie pozycja „Sprawdź podmiot w VAT”). Przyda się, jeśli mamy do czynienia z nowych kontrahentem lub planujemy komuś przelać sporą sumę VAT.
  3. Sprawdzenie czy jednoosobowa działalność gospodarcza jest aktywna lub zawieszona, żeby wiedzieć czy na pewno mógł wystawić fakturę, na podstawie której przelewamy środki.

Jeśli są jeszcze inne darmowe narzędzia dostępne online, którymi warto się podzielić, napisz do mnie na [email protected], a ja dodam kolejny punkt do tego artykułu.