W Polsce codziennie powstaje tysiąc nowych firm

W 2016 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowano ponad 51 tys. podmiotów, to o 8% więcej niż w 2015 r. i aż trzy razy więcej niż jeszcze 10 lat temu – wynika z raportu opublikowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Dodając do tego nowo powstałe jednoosobowe działalności gospodarcze (286,5 tys.) w sumie daje to 337 tys., czyli niemal 1000 dziennie. Gdyby jednak uwzględnić tylko dni pracujące, wynik byłby nawet o  1/3 lepszy.

Wśród podmiotów zarejestrowanych w KRS najbardziej popularną formą są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które stanowią ok. 83% wszystkich zarejestrowanych podmiotów oraz spółki komandytowe (ok. 10%). Najwięcej firm powstaje w Warszawie, która przyciąga ponad 1/3 wszystkich nowo otwieranych działalności, drugim najbardziej przedsiębiorczym miastem jest Kraków (6,5%), a  na trzecim miejscu po równo Wrocław (5,6%) i Poznań (5,6%).

Czynniki, które obecnie sprzyjają powstawaniu spółek według mnie to m.in.:

  • Obniżka podatku CIT do 15% z 19%,
  • korzystna sytuacja gospodarcza w kraju (stabilny wzrost PKB, spadek bezrobocia),
  • dobra ocena Polski na arenie międzynarodowej i duża aktywność inwestorów zagranicznych (w tym na rynku powierzchni biurowej),
  • rozwój jednoosobowych działalności gospodarczych i przekształcanie ich w spółki.
  • uszczelnianie systemu podatkowego,
  • moda na „rzucanie korporacji” i bycie własnym szefem.

W Polsce działa obecnie ok. 2,3 mln firm, z czego w przybliżeniu 2 mln to jednoosobowe działalności gospodarcze, a 313 tys. aktywne spółki prawa handlowego. Jeśli Twoja firma poszukuje własnie biura, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod nr tel. 22 102 12 11. Specjalizujemy się w wynajmie biur dla małych i średnich firm.