One podnoszą komfort i zwiększają efektywność pracy – jakie rośliny wybrać do biura?

Wprowadzenie roślin do biura to wymierne korzyści dla pracodawcy m.in. ze względu na poprawę produktywności pracowników, mniejszą liczbę zwolnień lekarskich i przyjemniejszą atmosferę usprawniającą pracę. Poniżej wspólnie ze specjalistami z Florabo przygotowaliśmy wskazówki jak zrobić efektowne aranżacje roślinne oraz listę gatunków roślin, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych.

Wpływ roślin na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników

Jedną z najważniejszych korzyści dla zdrowia pracowników jaką daje wprowadzenie naturalnej zieleni do biura jest poprawa jakości powietrza. Rośliny podnoszą wilgotność powietrza, która w budynkach biurowych przez ogrzewanie, sprzęt elektroniczny i klimatyzację jest wyjątkowo niska, a pracownicy bardzo często narzekają m.in. na suchość i bóle oczu. Ponadto rośliny pełnią funkcję biofiltrów, czyli mają zdolność do pochłaniania pyłów, zanieczyszczeń i toksycznych substancji takich jak np. formaldehyd (wywołuje m.in. pieczenie oczu, nosa, gardła, zmęczenie, bóle głowy), amoniak (powoduje bóle głowy i zaburzenia oddechowe), toluen (może uszkodzić układ oddechowy, krwionośny, nerwowy i immunologiczny, obniża zdolność uczenia się), benzen i ksylen (substancje rakotwórcze), które wydzielają się z klejonych mebli, tworzyw sztucznych czy środków do czyszczenia. Neutralizują także tzw. smog elektromagnetyczny. Niektóre gatunki działają bakteriobójczo, grzybobójczo oraz antywirusowo. Badania uczonych z Uniwersytetu w Exeter potwierdzają, że praca w otoczeniu roślinności poskutkowała redukcją bólów głowy o 24% i zmniejszoną ilością podrażnień oczu o 52%. Obecność odpowiedniej ilości roślin spowodowała także zmniejszenie kolonii bakteryjnych o 60% oraz redukcję zużycia prądu potrzebnego do wentylacji pomieszczeń o 15 %.

Kolejnym ważnym argumentem za wprowadzeniem roślin do biura jest redukcja stresu i zmęczenia, a co za tym idzie wzrost produktywności i kreatywności pracowników. Według raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace osoby pracujące wśród naturalnej zieleni wykazują się o 15% większą kreatywnością, niż pracownicy przebywający w biurach pozbawionych roślinności. Według badaczy takie zielone środowisko pracy powoduje wzrost produktywności nawet o 20%. Z kolei naukowcy z Harvard School of Public Health Center wskazują, że towarzystwo zieleni w biurze usprawnia procesy decyzyjne. 

Inne zalety naturalnej zieleni w biurze to obniżanie poziomu hałasu, co sprawdzi się szczególnie w strefach open space oraz posiadanie kojącego wpływu na zmęczone od komputera oczy (zaleca się co kilkanaście minut spojrzeć w dal lub na zieleń). 

Trendy zielonych aranżacji w biurach

Odpowiednio dobrane rośliny będą pięknym elementem wystroju biura, wzbogacą wizualnie przestrzeń, a nawet korzystnie wpłyną na wizerunek firmy. Specjaliści od aranżacji roślinnych w pomieszczeniach biurowych z Florabo, polecają najbardziej efektowne, zielone trendy do biur:

1. Desingierskie donice to najpopularniejszy i najprostszy sposób ekspozycji roślin. Zdecydowanie lepiej wybrać kilka dużych donic pasujących do wystroju, niż wiele małych doniczek. Najlepiej wyglądają zespoły 3-5 donic w jednym stylu.

2. Zielona ściana, lub inaczej ogród wertykalny, to pionowa powierzchnia pokryta roślinnością z automatycznym nawadnianiem. Dzięki autorskiej doniczce Florabo, wymiana roślin i sezonowa rearanżacja kompozycji jest wyjątkowo prosta. Taka zielona ściana to piękny element wystroju, w dodatku niezajmujący przestrzeni płaskich.

3. “Zielony obraz” to mini wersja zielonej ściany. Obraz nawadniany jest w obiegu zamkniętym, a wymienna doniczka umożliwia zmianę roślin wedle upodobań. Projekt został wyróżniony prestiżową nagrodą MUST HAVE na Łódź Design Festival.

4. Zielony parawan jest mobilny, co jest niewątpliwą zaletą. Ponadto tylna ściana wykończona jest filcem, co poprawia akustykę wnętrza. Ekspozycję roślinną również można dowolnie wymieniać.

Gatunki roślin do biura

Rośliny do biura powinny być przystosowane do warunków panujących w pomieszczeniach komercyjnych oraz powinny cechować się większą odpornością na szkodniki i choroby. W biurach najlepiej sprawdzą się gatunki odporne i mniej wymagające, takie jak:

  1. Aglaonema sp.
  2. Epipremnum sp.
  3. Chlorophytum comosum
  4. Ficus elastica
  5. Sansevieria sp.
  6. Monstera deliciosa
  7. Philodendron scandens
  8. Dracaena sp.
  9. Zamioculcas

Współpraca: Florabo

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w procesie wynajmu biura napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod nr tel. 22 102 12 11.