Networking – domena coworkingu?

Zjawisko networkingu znane było właściwie od dawna, choć sam termin jest stosunkowo młody. Ludzie zawsze tworzyli sieci zależności, które były dla nich źródłem wszelkich korzyści. Można uznać, że każda społeczność od zarania dziejów opierała się na zasadach networkingu. A już w środowisku elitarnych szkół Europy zachodniej pojawiło się określenie old boy network, które wiązało się z relacjami, jakie łączyły absolwentów tychże szkół po ich zakończeniu.

Networking dosłownie przetłumaczyć można jako tworzenie sieci zależności poprzez pracę i w miejscu pracy. Tym co najistotniejsze dla tego typu relacji jest jej wielokierunkowość. Networking to wytworzenie sieci kontaktów, które owocują współpracą na różnych płaszczyznach – zarówno w przestrzeni wymiany informacji, jak i świadczenia wzajemnych usług. 

Jak wykorzystać networking w codziennej pracy? Pokażemy to na przykładzie powierzchni coworkingowych, które w ostatnich latach nabrały na popularności. Z informacji od operatorów powierzchni elastycznych wynika, że już po roku pracy na wspólnej przestrzeni ponad połowa biznesów korzystających z biur coworkingowych współpracuje ze sobą. 

Jakie są główne cechy networkingu?

Nawiązanie nowych kontaktów. Każda nowa relacja jest na wagę złota, zwłaszcza przy stawianiu pierwszych kroków na rynku biznesowym. Najczęściej przetarcie ścieżki kontaktowej zajmuje dużo więcej czasu, jeśli nie mamy do tego odpowiednich warunków. Praca na wspólnej przestrzeni biurowej bez wątpienia może ją nam zapewnić.

Wymiana doświadczeń, informacji i współpraca. Zakładasz działalność, podpisujesz umowę na pierwsze biuro i masz na głowie milion spraw, o których nie masz pojęcia? Być może za ścianą pracuje księgowa, informatyk czy marketingowiec, którzy chętnie wesprą Cię swoim doświadczeniem. W zamian za to Ty pomagasz im w tym, na czym znasz się najlepiej. Im więcej potencjalnych kontaktów, tym szersza staje się Twoja sieć zależności. Poza tym, dostęp do informacji – nigdzie nie można dowiedzieć się więcej, niż we wspólnej kuchni. Spektrum dostępnych danych rozciąga się na obszarze od analiz rynkowych po stan cywilny interesującej koleżanki 🙂

Polecenia w biznesie. To kolejny naturalny etap po wymianie doświadczeń i nawiązaniu współpracy. Dobre relacje i zaufanie mogą zaowocować wzajemnymi poleceniami. Warto o to zadbać, gdyż w natłoku ofert i reklam konkurencyjnych firm, nie ma nic cenniejszego niż rekomendacje partnerów biznesowych i zadowolonych klientów. 

Przestrzeń do działań kreatywnych. Każdy z nas potrzebuje czasami odrobiny inspiracji. Rozmowa z drugą osobą jest jak dostęp do niekończącej się studni pomysłów.

Czy networking jest domeną coworkingu?

Moim zdaniem nie. Choć im większy współczynnik przestrzeni, z którego korzystamy wespół z innymi najemcami – tym łatwiej o bezpośredni kontakt. Dużo przyjemniej rozmawia się przy piłkarzykach w trakcie przerwy, niż na chłodnej klatce schodowej w biegu. Co nie znaczy, że konwencjonalne biura do wynajęcia minimalizują szanse na kontakt. Wymagają być może trochę większej fantazji i odwagi w nawiązaniu konwersacji.

Zasady funkcjonowania coworkingu można porównać do działania portali społecznościowych. Wynajmujesz biurko i trafiasz w centrum istniejącej społeczności. Nawiązanie relacji, czy to biznesowej czy prywatnej, okazuje się być dużo prostsze, gdy łączy nas przestrzeń. Czas spędzony w kolejce po kawę we wspólnej kuchni może okazać się bardzo produktywny i przynieść wymierne korzyści.

Szukasz biura coworkingowego w Warszawie? Sprawdź oferty TUTAJ.

Istotą networkingu jest przede wszystkim trwałość więzi. Codzienne przebywanie pod tym samym adresem jest w stanie nam ją zapewnić. Biuro może więc poprzez tworzenie sytuacji, stać się drogą do zwiększania efektywności relacji biznesowych.

Autor: Beata Maksimowicz, Specjalista ds. najmu w Trójmieście ([email protected])

Szukasz biura w przestrzeni coworkingowej, które umożliwi Ci tworzenie i utrzymywanie sieci kontaktów w przyjemnej atmosferze i estetycznym otoczeniu? Napisz na [email protected] lub zadzwoń na 22 102 12 11.