Najwięcej coworkingowców wynosi się z mieszkania

Ostatnimi czasy wpadły mi ręce dane, które pokazują w jaki sposób i gdzie pracowały osoby, które ostatecznie wybrały przestrzeń coworkingową. Te nowoczesne miejsca pracy ze współdzieloną powierzchnią socjalną zyskują u nas coraz większą popularność. Raport przygotowany przez magazyn Deskmag we współpracy z socialworkplaces.com pozwala nam przyjrzeć się najemcom oraz operatorom przestrzeni coworkingowych i biur w formule all-inclusive w Europie i na Świecie. Ja skupiłem się na tych pierwszych, ale dane są bardzo zbliżone.

Mieszkania dla ludzi, biura dla firm

Najliczniejszą grupą osób, wśród tych które zdecydowały się na powierzchnie coworkingowe (42%) są osoby, które wcześniej pracowały w mieszkaniu lub domu. I nie dziwię się im, bo wyniesienie pracy z domu do miejsca, które jest do tego przystosowane przede wszystkim pozwoli nam skutecznie oddzielić życie prywatne od zawodowego i uzyskać odpowiednią ergonomię pracy. W dodatku pojawia się znacznie więcej okazji do nawiązania nowych relacji biznesowych.

Optymalizacja kosztów najmu

Drugą najliczniejszą grupą są osoby, które zdecydowały się na zmianę z tradycyjnego biura na przestrzeń współdzieloną (30%). Biura all-inclusive oraz przestrzenie co-workingowe są przestrzeniami bardziej kreatywnymi i pozwalają nam na większą swobodę, niż w przypadku wydzielonego biura, a przy okazji optymalizują koszty najmu. Idea sharing-economy pozwala rozdzielić opłaty za część powierzchni (kuchnia, toalety, sale do spotkań) pośród wszystkich najemców znajdujących się na całym piętrze. Kolejna część respondentów, która stanowi 10% osób biorących udział w badaniu przyszła do przestrzeni co-workingowej z innej współdzielonej powierzchni. Pokazuje to, że osoby decydujące się na podobne rozwiązanie są zadowolone z idei współdzielenia powierzchni i dalej szukają podobnego biura.

Brak stałej lokalizacji, kawiarnia oraz centra biznesowe stanowią po 4% udziału w całkowitej liczbie osób wybierających następnie przestrzeń współdzieloną. Miejsca te nie są przystosowane do pracy biurowej, dlatego też wybór co-workingu pozwoli na polepszenie warunków pracy, a co za tym idzie przełoży się to na poprawienie jej jakości. Ostatnie dwa miejsca zajmują biblioteka oraz inne miejsca , które stanowią odpowiednio 3% oraz 2% udziału respondentów w badaniu.

Miejsce  i odsetek pracy osób przed wybraniem przestrzeni coworkignowych

Poprzednie miejsce pracy

Odsetek

Dom lub mieszkanie

42%

Biuro tradycyjne

30%

Inny coworking

10%

Kawiarnia

4%

Centrum biznesowe

4%

Biblioteka

3%

Inne miejsce

2%

Jeżeli szukasz powierzchni biurowej i zastanawiasz się nad wyborem powierzchni współdzielonej, napisz do mnie na [email protected] Pomogę Ci przy wyborze odpowiedniego biura i pomogę przy formalnościach.