Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie

Firma doradcza CBRE opublikowała najnowszy raport dotyczący kosztów wynajmu nowoczesnych biur na świecie. Od lat w pierwszej dziesiątce bez większych zmian królują te same miasta, ale niespodzianką w tym wydaniu raportu jest nowy lider, którym zostaje Hong Kong, depozycjonując Londyn, jako najdroższą lokalizację biurową na świecie. Ceny topowych biur w Hong Kongu wzrosły w rok o niemal 20% i obecnie wynoszą… 228 EUR za mkw! Jak wylicza Biuro na Miarę oznacza to, że za 100 mkw. powierzchni miesięcznie trzeba tam płacić w przeliczeniu ok. 100 tys. zł 🙂 Kolejne miasta z najdroższymi biurami to finansowa ulica Pekinu, Tokio, centrum Nowego Delhi, Środkowy Manhattan, Szanghaj, Moskwa, San Francisco i Paryż.

Koszty wynajmu biur w nowoczesnych biurowcach wzrosły globalnie o 2,4%, podobnie jak rok wcześniej, ale spodziewane przyspieszenie gospodarcze może spowodować szybszy wzrost cen w kolejnych kwartałach. Znaczne wzrosty cen w ostatnim roku o ok. 10 % zanotowano w Dublinie, Sztokholmie, Meksyku, Barcelonie, czy Berlinie. Z kolei na większości rynków Środkowej i Wschodniej Europy ceny spadły, w tym w Moskwie, która nadal jest w środku recesji.

Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce pod kątem wynajmu biur i jednocześnie posiada najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej. Według autorów raportu, wysokość czynszu najmu najlepszych biur wynosi 23,5 EUR za mkw. Warszawa jest przy tym jednym 15 miast o największym spadku cen wynajmu biur na świecie, o 4,1% w ciągu roku. Jednocześnie porównując ceny biur w Warszawie do najlepiej rozwiniętych miast, szybko możemy sobie uświadomić że nadal jesteśmy rozwijającym się rynkiem, choć liczba budów bez wątpienia świadczy o dużym potencjale rozwoju.

W poniższej tabeli Biuro na Miarę przedstawia 10 najdroższych lokalizacji na świecie i ceny w wybranych miastach. Podane kwoty uwzględniają cenę metra kwadratowego nowoczesnej powierzchni biurowej, z uwzględnieniem kosztów eksploatacji i podatków.

Najdrozsze biura na swiecie

Cały raport można przeczytać TUTAJ.

Szukasz biura dla Twojej firmy? Napisz nam czego potrzebujesz na [email protected] lub zadzwoń pod nr 22 102 12 11. www.biuronamiare.pl