Moda na certyfikaty ekologiczne oszczędza środowisko naturalne

Certyfikaty ekologiczne dla budynków biurowych stają się obecnie standardem na polskim rynku. Systemy certyfikacji oceniają ekologiczność budynku i potwierdzają jego przyjazność dla środowiska, a dodatkowo wyznaczają konkretne cele dla budowlańców i inwestorów. Obiekty ubiegające się o certyfikaty muszą spełniać kryteria związane z zastosowaniem kosztownych systemów, technologii i materiałów.

Nie tylko na papierze

Opinie na rynku na temat certyfikatów ekologicznych są podzielone, jednak nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż posiadanie certyfikatów nie tylko podnosi prestiż obiektów, ale przyczynia się realnie do poprawy środowiska. Zmniejsza to emisję gazów cieplarnianych, pozwala oszczędzać wodę, ciepło i energię. Dla przykładu w takich budynkach energia jest uzyskiwana z paneli słonecznych, a także jest zarządzana przez inteligentne systemy zarządzania budynkami, a w toaletach wykorzystywana jest deszczówka.

Zielony BREEAM

Aktualnie w Polsce najpopularniejszym certyfikatem w budownictwie jest brytyjski BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment. BREEM skupia się na takich kryteriach jak:

  • efektywność energetyczna,
  • jakość środowiska wewnętrznego
  • dostępność transportu miejskiego,
  • możliwość ładowania samochodów elektrycznych,
  • rodzaj materiałów budowlanych,
  • zarządzanie eksploatacją budynku,
  • gospodarka wodna i odpadami.

Nowoczesny LEED

Na drugim miejscu plasuje się amerykański LEED – Leadership in Energy and Environmental Design. Różnice pomiędzy obydwoma certyfikatami są niewielkie pod względem wymagań. Certyfikat BREEAM jest najczęściej stosowanym w Europie ze względu na możliwość dostosowania się do lokalnych przepisów budowlanych oraz dowolności w wyborze materiałów. Natomiast certyfikat LEED narzuca restrykcyjne przepisy, które często nie pokrywają się z lokalnymi oraz wymaga stosowania materiałów certyfikowanych w USA. LEED i BREEAM łączy kilka cech wspólnych. W budynkach powinny być wykorzystane nowoczesne i wysokiej jakości materiały. LEED bierze pod uwagę m.in. miejsce budowy budynku, jakość powietrza wewnątrz budynku, gospodarkę wodną i energetyczną, a także rodzaj użytych materiałów.

Dla przykładu certyfikat BREEAM otrzymały na poziomie „Very good” budynki „Karolkowa Business Park” (na zdj.), „Metropolitan Office Building” i „Warsaw Trade Tower”. Co więcej, budynkom „Astoria Premium Offices”, „Atrium 1 i 2” został przyznany certyfikat LEED na poziomie „Platinum”.

Zdrowy WELL

Trzecim coraz częściej spotykanym certyfikatem jest WELL Building Standard. Koncentruje się na aspektach, które wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Są to np. woda, powietrze, samopoczucie, światło, kondycja fizyczna. Może on być łączony z certyfikatem LEED i przyczyniać się do poprawy komfortu pracy najemcy. Certyfikat WELL na poziomie „Gold” uzyskał do tej pory budynek „Varso Tower” firmy HB Reavis, który zresztą obecnie jest jeszcze w trakcie budowy.

Chcesz, aby Twoja firma pracowała w ekologicznym budynku? Napisz do mnie na [email protected] i poszukajmy razem rozwiązania.

Współpraca i wsparcie, źródło:

  1. Green Projects http://www.green-projects.pl/
  2. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego https://plgbc.org.pl/certyfikacja-wielokryterialna/leed/