Mieszkania i biura wirtualne wydłużają proces rejestracji firmy

Rejestracja nowej spółki wydłużyła się z kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jak podaje Rzeczpospolita, ma to związek ze zmianą przepisów dotyczących VAT, mających na celu weryfikowanie realności i intencji zakładanych spółek. Prawnicy otwierający firmy potwierdzają, że sprawa dotyczy rejestracji działalności w mieszkaniach i biurach wirtualnych (pod jednym adresem znajduje się wiele firm), gdzie historycznie rejestrowało się najwięcej nieuczciwych przedsiębiorców. Biuro Na Miarę podpowiada – rozwiązaniem może byc wynajem pokoju biurowego w budynku komercyjnym.

Potwierdziły się nasze przypuszczenia, o których pisaliśmy na początku marca w tekście pt. „W Warszawie brakuje biur, dla małych i średnich firm„. Zapowiedziane przez rząd zmiany co prawda nie wprowadziły konieczności uiszczania kaucji gwarancyjnych dla firm zarejestrowanych w biurach wirtualnych czy spółek, których wspólnicy mają złą historię podatkową, ale dały swobodę naczelnikom urzędów na odmowę rejestracji firmy jako płatnika VAT w przypadku np. braku kontaktu z władzami firmy. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć w jednym z Urzedów Skarbowych w Warszawie, istnieje lista adresów, na które zwraca się szczególną uwagę.

Sami w ostatnim czasie doświadczyliśmy dwóch takich kontroli – w przypadku zmiany adresu siedziby oraz zmiany formy prawnej. W jednym z przypadków, przez pracowników Izby Skarbowej przeprowadzona była ankieta dot. profiu działalności, liczby pracowników, czy nawet sposobu obsługi klientów, a w drugim przypadku chodziło o potwierdzenie prawa do lokalu oraz fizycznej obecności pod wskazanym we wniosku adresem. Wszystko przebiegło sprawnie i bez opóźnień.

Jako firma profesjonalnie zajmująca się wynajmem powierzchni biurowej, nie polecamy mieszkań do prowadzenia działalności. Głównie ze wzgledu nieefektywnie wykorzystaną powierzchnie do pracy, przepisy BHP oraz kwestie wizerunkowe, zarowno wśród klientow jak i pracowników firmy.

Jeśli poszukujesz pokoju biurowego pod sprawdzonym adresem, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod nr tel. 22 102 12 11.

Autor zdjęcia do tekstu: Victor Tsyhanyk