Barwy współgrające z DNA firmy. Jaki kolor do biura wybrać?

Co oznaczają poszczególne kolory i jak wpływają na nasz nastrój i pracę?

Kolorystyka we wnętrzu firmowej siedziby nie powinna być dziełem przypadku. Barwy jakimi się otaczamy podświadomie wpływają na nasze samopoczucie. Kolory ścian oraz elementów wyposażenia trzeba zatem dobrać z wyczuciem, uwzględniając przy tym funkcję danego wnętrza, a także DNA i kolorystykę firmy. Jakie kolory wybrać do biura?

Temat artykułu opiera się na doświadczeniu i spostrzeżeniach specjalistów działu Fit-out Biura Na Miarę, odpowiedzialnego za profesjonalne projektowanie wnętrz biur, wykończenie i ich umeblowanie. Dyrektorka działu, Agnieszka Węglarz wskazała najważniejsze aspekty w kwestii kolorystyki wnętrz tak, aby Wasze biura sprzyjały pracy, wyglądały modnie, ale też funkcjonalnie.

Jak oddziałują na nas kolory? 

Barwy mają znaczenie symboliczne, ale także oddziałują na ludzką psychikę. Mogą sprzyjać efektywności pracowników, ale ich niefortunny dobór będzie rozpraszał, czy pogłębiał zmęczenie. Na przykład połączenie i zastosowanie w nadmiarze kolorów przeciwstawnych, jak niebieski z żółtym, czy czerwony z zielonym negatywnie wpłynie na skupienie pracowników. Podobnie działają “krzykliwe” czy fluorescencyjne kolory i po dłuższym czasie mogą drażnić i męczyć oczy. Wnętrza pełne wyłącznie barw ciemnych, chłodnych i zgaszonych automatycznie wprawiają w poważny nastrój. Natomiast wnętrza w odcieniach ciepłych, zwłaszcza pastelowych, nastrajają pozytywnie, tworzą przytulną atmosferę, dzięki czemu miejsce pracy kojarzy się z relaksem, a nie przymusem czy stresem. 

Wybierając kolory do biura lepiej postawić na kilka współgrających ze sobą barw, niż trzymać się jednego koloru i jego odcieni. Na przykład biuro wyłącznie z szarych tonach będzie wyglądało dość nudno i monotonnie. Bardzo żywe kolory najbezpieczniej wprowadzić do biura w formie dodatków, np. żółty fotel, czerwony wazon, niebieskie panele wyciszające. 

Kolory, które zawsze sprawdzą się w biurze

Neutralna biel, beże, szary, ciepłe i jasne barwy oraz kolory natury są zawsze bezpiecznym wyborem oraz idealnie posłużą za bazę dla innych kolorów. Znamy je od lat w wystrojach wnętrz, kojarzą nam się z czymś naturalnym i spokojnym. Sprzyjają skupieniu, będą pasować wszędzie i do wszystkiego. Biel ponadto optycznie powiększa pomieszczenia, co daje dodatkowe poczucie przestrzeni, otwartości. Podobnie działa bardzo modny ostatnio szary. To neutralna barwa, dobrze sprawdzi się jako baza, jednak warto postawić na jaśniejsze wersje tego koloru. Zbyt szare biuro, nieprzełamane innym, żywym kolorem może wpływać negatywnie na kreatywność. 

Równie dobrze czujemy się w otoczeniu barw i materiałów kojarzonych z naturą, czyli kolor zielony, brązy, beże itp. Zieleń najlepiej sprawdzi się w formie żywych roślin, do czego osobiście zachęcamy. O zaletach wprowadzenia roślinności do biura pisaliśmy TUTAJ. Badania naukowe dowodzą, że działają one bakteriobójczo oraz podnoszą kreatywność i produktywność pracowników. Z naturą kojarzone są również brązy, które najkorzystniej zaimplementować poprzez drewniane elementy, np. biurka, regały.

Optyczne triki z użyciem kolorów

Kolory możemy wykorzystać również do optycznego powiększenia lub zmniejszenia wnętrza. Jasne barwy i dobre oświetlenie (o którym pisaliśmy w artykule Jakie powinno być oświetlenie w biurze?) pomogą w pomieszczeniu, w którym nie ma zbyt dużo światła dziennego. Z kolei ciemny kolor optycznie pomniejsza lub skraca (nałożony na jedną ścianę) wnętrze, i o ile może wyglądać efektownie np. w sali konferencyjnej, tak w pomieszczeniu do pracy stałej – szczególnie jeśli jest ono małe i słabo doświetlone – może działać przygnębiająco.

Na nasz podświadomy odbiór pomieszczenia działa także użycie barw ciepłych lub chłodnych. Dzięki kolorom ciepłym wnętrze odbierane jest jako słoneczne, radosne. Z kolei barwy chłodne „chłodzą” także wnętrze. Można je zatem zastosować w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach. Dodatkowo chłodne barwy często kojarzone są z klasą i elegancją.

Kolory współgrające z DNA firmy

Wybierając kolorystykę do biura warto zaczerpnąć z identyfikacji wizualnej marki. Można postawić na akcenty nawiązujące do koloru logo. Kolorami można również zaznaczyć wnętrza o różnej funkcjonalności, np. strefa relaksu, sala konferencyjna.

Można również wybrać kolory, które po prostu nam się podobają, warto jednak znać ich symbolikę. Oto znaczenie i działanie popularnych kolorów oraz sugestie, gdzie można je wprowadzić:

Niebieski – kojarzony z profesjonalizmem, wzbudzający zaufanie, działający uspokajająco, sprzyjający skupieniu. To także barwa, którą większość osób odbiera pozytywnie. Odcienie niebieskiego sprawdzą się idealnie tam, gdzie klient oczekuje spokojnego profesjonalizmu, np. sala spotkań, biuro ubezpieczeniowe, biuro doradcy podatkowego itp.

Czerwony – kolor niezwykle intensywny, wywołujący emocje, pobudzający do intensywnego działania. W miejscu do pracy najlepiej w małych dawkach, np. w formie akcentów i dodatków. Stosuje się go często np. w punktach obsługi klienta. Dobrze zaprojektowane, odważne wnętrze może ogrywać kolor czerwony w niezwykle atrakcyjny sposób. Jego dynamizm może się przydać np. w pomieszczeniu, które ma służyć pobudzaniu kreatywności, organizacji burzy mózgów. 

Żółty, pomarańczowy – to energetyzujące, radosne barwy, sprzyjające twórczemu myśleniu. Jasne, pastelowe odcienie tych barw ocieplą wnętrze. Intensywny żółty i pomarańczowy również lepiej sprawdzą się w formie dodatków, np. słonecznego fotela lub akcentów. Często stosowane w przestrzeniach coworkingowych, strefie chill out, biurowej jadalni i kuchni, w biurze agencji marketingowej.

Fiolet – w zależności od odcienia, może być traktowany jako tajemniczy czy wręcz królewski (ciemniejszy odcień) lub przyjemny i relaksujący (pastelowy fiolet). Głęboki fiolet nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, ale może być ciekawą propozycją do pomieszczeń, w których przyjmujemy gości lub w biurze, w którym potrzebne są warunki do pełnego skupienia. 

Zielony – kolor natury, sprzyja dobremu samopoczuciu, działa kojąco na zmęczone od komputera oczy. Najlepiej postawić na naturalną zieleń w formie żywych roślin. To kolor idealny do strefy relaksu. We wnętrzach wyjątkowo stylowo i modnie prezentuje się również butelkowa zieleń.

Brązowy – brązy i beże to kolory, które najczęściej zobaczymy w polskich domach. Dlatego w ich towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie. Ciemne brązy często znajdziemy w gabinetach ważnych osobistości, w kancelariach prawniczych czy notarialnych. 

Jak podaje Agnieszka Węglarz specjalistka i dyrektora działu Fit- out Biura Na Miarę: 

“Przy doborze barw w biurze nie powinniśmy kierować się jedynie własnymi upodobaniami lub sztywno trzymać się kolorystyki firmowej. Postawienie na odcienie jasne i stonowane będzie sprawdzonym ruchem. W przypadku chęci unowocześnienia i wystylizowania biura warto poradzić się eksperta, gdyż barwy w miejscu pracy mają ogromny wpływ na efektywność pracowników.”

Jeśli potrzebujesz kompleksowej usługi wykończenia powierzchni, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod numer 22 102 12 11.

Możesz również przeglądać oferty aktualnie dostępnych, gotowych do wynajęcia lokali w Twoim mieście na biuronamiare.pl

biura do wynajęcia