Jak wygląda biuro w duchu slow work?

Życie w stylu slow to idea, która obecna jest od kilkudziesięciu lat. Inaczej mówiąc, jest to trend, który przedkłada dobrostan człowieka nad konsumpcjonizm, szybkie tempo życia, oczekiwania, jakie teoretycznie ma wobec nas świat. Trend ten swoje początki ma w… bojkocie jedzenia typu fast food sieci McDonald’s, który w 1986 zapoczątkował włoski krytyk kulinarny Carlo Petrini. Do protestu przyłączyli się restauratorzy i tak powstała filozofia slow food, polegająca na starannym przygotowywaniu dań ze świeżych, zdrowych produktów i celebrowaniu czasu posiłku, a z czasem także powrotu do samodzielnego przygotowywania jedzenia. “Zwalnianie” w życiu przeniosło się na inne sfery (np. slow life, slow fashion, slow travel), w tym również do pracy.

Jak powinno wyglądać biuro stworzone w duchu slow? W jakich branżach warto zainteresować się tą ideą? 

Zasady slow work

Organizacja pracy w ramach slow work powinna być lepiej dopasowana do możliwości i preferencji zatrudnionych. Przede wszystkim minimalizuje działanie czynników stresogennych, które mogą wynikać z nadmiaru pracy, złej organizacji czy reguł, które ograniczają potencjał pracowników. Dotyczy to szczególnie takich branż, gdzie konieczne są kreatywność, innowacyjność, tworzenie nowych produktów i rozwiązań. 

Pobudzanie kreatywności poprzez sztywne godziny pracy i w dodatku w miejscu, które nie jest do tego stworzone, może okazać się fiaskiem. Pracownik zmuszany do tego typu działań może znacznie szybciej wypalić się zawodowo czy zatracić zdolności do efektywnej pracy. Oznacza to jednocześnie wzrost kosztów firmy (np. konieczność przeprowadzenia rekrutacji, szkoleń) i spadek przychodów. Wbrew skojarzeniu z określeniem slow idea ta nie ma na celu obniżenia jakości pracy czy wysokości zysku, ale optymalne wykorzystanie kompetencji pracowników. Nie każdy jest kreatywny rano czy dostatecznie skupiony w ramach pracy zdalnej. Pracownicy są różni, tak jak różne są ich potrzeby, odporność na stres czy tempo pracy. Warto w ten sposób pokazać pracownikom, że są ważni, a ich potrzeby są zauważane. 

Biuro w duchu slow work – na co zwrócić uwagę? 

Podstawą slow work będzie komfort pracowników, który współgra z celami biznesowymi firmy. Można do tego dopasować biuro, które jest głównym miejscem wykonywania pracy. Warto wziąć poniższe reguły pod uwagę, zwłaszcza że część pracowników zechce wrócić do biur na stałe lub w hybrydowym modelu pracy.

  • Biuro powinno być dostępne dla pracowników przez całą dobę, a godziny pracy bardziej elastyczne. Zamiast godzinowego systemu rozliczania lepiej zastosować zadaniowy tryb pracy. 
  • Układ pomieszczeń musi odpowiadać potrzebom każdego pracownika i jednocześnie wspierać współpracę między nimi. Połączenie open space i kilku mniejszych gabinetów będzie dobrym rozwiązaniem, bo zarówno zapewnia kontakt międzyludzki, jak i możliwość pracy w skupieniu w osobnym pomieszczeniu. 
  • Działania kreatywne wymagają swoistego luzu. Trudno je zamknąć w małym, ciasnym boksie. Dobrze, aby biuro posiadało dodatkowe pomieszczenia do przeprowadzenia burzy mózgów czy indywidualnej pracy twórczej. Czasem dobrze zmienić perspektywę i popracować przy stanowisku stojącym, w designerskim fotelu, na sofie czy w biurowej kawiarence. Koniecznie trzeba pamiętać o strefach relaksu, które pozwolą się zresetować, skorzystać z krótkiej drzemki itp. 
  • Obecność roślin, naturalnych elementów wykończenia (np. drewno, kamień) oraz optymalna ilość naturalnego światła pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników. Według raportu The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace osoby pracujące wśród naturalnej zieleni wykazują się o 15% większą kreatywnością oraz o 20% większą produktywnością, niż pracownicy przebywający w biurach bez roślinności. Więcej o tym, dlaczego naprawdę warto wprowadzić rośliny do biura pisaliśmy TUTAJ.

Pomożemy znaleźć biuro odpowiadające potrzebom Twojej firmy, doradzimy, wesprzemy w negocjacjach, wykończeniu i przeprowadzce. Zadzwoń do nas tel. 22 102 12 11 lub napisz na [email protected].

Możesz również przeglądać aktualnie dostępne biura do wynajęcia w Twoim mieście:

Biura do wynajęcia