Jak szukać biura na wynajem?

Rozpoczynając swoje poszukiwania powierzchni biurowej najczęściej zaczynamy od najpopularniejszego w dzisiejszych czasach źródła informacji – Internetu. I słusznie bo to najłatwiej dostępne narzędzie, tylko czy w poszukiwaniach biura sprawdzi się najlepiej? Zobaczmy!

Wpisując frazę „biuro wynajem Warszawa” w najbardziej popularnej wyszukiwarce, wujek Google podaje nam m.in. szereg reklam indywidualnych ofert właścicieli powierzchni biurowej oraz stron internetowych oferujących usługę pośrednictwa (przekazania kontaktu) do właścicieli biur, w organicznych wynikach znajdziemy największe portale oferujące nieruchomości na wynajem od prywatnych właścicieli i agencji nieruchomości, aż po strony internetowe wyspecjalizowanych agencji nieruchomości.

Rozproszenie informacji

W przypadku kliknięcia w link do konkretnego właściciela powierzchni, trafiamy na stronę www jednego z kilkuset produktów, który miejmy nadzieję jest choć bliski temu czego szukamy. W praktyce jednak przeważnie tak nie jest, ale dowiadujemy się o tym dopiero po zostawieniu kontaktu i otrzymaniu propozycji. Więc znów wpisujemy w wyszukiwarce i klikamy w kolejną stronę, prosimy o ofertę, a później kolejną i kolejną.. aż do skutku. Musisz jednak wiedzieć, że wielu właścicieli powierzchni nie posiada strony internetowej – to są z reguły właśnie produkty z najlepszą ceną.

Portale do mieszkań

Kolejnym rozwiązaniem są portale nieruchomościowe, gdzie wpisujemy parametry poszukiwanego przez nas lokalu; zazwyczaj jest to atrybut „komercyjne” oraz lokalizacja, metraż i cena. W wynikach pojawia się od kilku do kilkudziesięciu stron ofert „nieruchomości komercyjnych”. Należy jednak liczyć z faktem, że większość z nich zajmują mieszkania, które ktoś chce wynająć firmie („pod biuro”), ale w worku „komercyjne” są także lokale handlowe i magazyny. Dodatkowo, po dużych podwyżkach cen publikacji ofert na portalach, wiele firm zrezygnowało np. z publikowania nieruchomości o małych metrażach, czyli o niskim czynszu. Dodatkowo wiele z tych, które się świecą i wyglądają atrakcyjnie, są tzw. wabikami, czyli nigdy nie były i nie są prawdziwą ofertą.

Jednak największym minusem portali nieruchomościowych jest fakt, że nie są one dostosowane do wyszukiwania biur na wynajem. Podają bowiem użytkownikowi takie parametry jak ‚rok budowy’, ‚rodzaj ogrzewania’ czy ‚piętro’, zamiast bardziej istotnych dla firm ‚kosztów eksploatacyjnych’, informacji o ‚długości umowy’, czy możliwego ‚czasu do wprowadzenia się’.

Agencje specjalistyczne

Trafiając na stronę internetową konkretnej agencji nieruchomości możemy sprawdzić czy dana firma się specjalizuje w wynajmie biur i skontaktować się z nimi w celu nawiązania współpracy albo przeszukać samemu wśród aktualnych ofert na jej www (taką możliwość daje np. nasza wyszukiwarka biur na wynajem w Warszawie – biuronamiare.pl).

W przypadku wybrania pierwszej opcji, usługa obejmuje najczęściej:

  • wyszukanie powierzchni zgodnie z naszymi kryteriami (przegląd całego rynku),
  • zestawienie i odpowiednie porównanie tych ofert,
  • umówienie i koordynowanie spotkań w celu obejrzenia powierzchni,
  • pomoc w wybraniu najkorzystniejszej oferty.

Dobra firma poprowadzi również cały proces wynajmu, tj.:

  • negocjacje umowy aż do skompletowania i podpisania dokumentów,
  • wsparcie w projektowaniu i przygotowaniu powierzchni,
  • doradztwo w wyborze mebli,
  • przeprowadzka.

Decydując się na taką usługę do dyspozycji otrzymujemy doświadczonego specjalistę, który będzie wsparciem podczas całego procesu i pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, a jak mówi znane powiedzenie – „czas to pieniądz!”

Oczy szeroko otwarte

Informację o biurze na wynajem znaleźć możemy również idąc ulicą i mijając budynki biurowe, na których wiszą banery z informacją o wolnej powierzchni oraz numerem telefonu. Niestety, najczęściej są to informacje na temat dużych powierzchni biurowych – często całych wolnych piętrach w budynku. Szukając niewielkiego biura najlepiej zatem jest zdecydować się na którąś z poprzednich opcji.

Jeżeli szukasz biura i chciałbyś zaoszczędzić swój czas oraz skorzystać ze wsparcia specjalisty mającego doświadczenie w obsłudze mikro, małych oraz średnich firm – napisz do nas na [email protected].

PS Jest to mój ostatni tekst w barwach Biuro Na Miarę.  Od przyszłego tygodnia będzie można mnie spotkać w świeżo uruchomionym projekcie „Własne B.”, który będę pomagał rozwijać jako osoba odpowiedzialna za wynajem powierzchni. „Własne B.” dostarczy na rynek biura na elastycznych warunkach, dla małych i średnich firm. Serdecznie zapraszam do kontaktowania się w celu poznania warunków, bo jest to mocno konkurencyjny produkt na rynku! ([email protected], www.wlasneb.pl)