Parking przy biurze: Za ile i gdzie wynająć w Warszawie? Zobacz przewodnik.

Dla firm wynajmujących biuro, koszt powierzchni i zużycie mediów to nie jedyne regularne wydatki związane z nieruchomością. Istotnym, comiesięcznym kosztem dla niemal każdego przedsiębiorstwa są miejsca parkingowe. W przypadku wynajmu powierzchni w biurowcu, budynek przewiduje określoną liczbę miejsc postojowych, ale jeśli firma mieści się w kamienicy w centrum miasta, wtedy o codzienny parking musi zadbać sama. Biuro na Miarę podpowiada, gdzie i za ile można wynająć parking w biurowcu i na parkingach w centrum Warszawy.

Biurowiec z gwarancją postoju

Decydując się na wynajem powierzchni w biurowcu udogodnieniem jakie czeka na Twoją firmę, jest gwarancja podziemnych lub naziemnych miejsc parkingowych. Koszt takiego miejsca zależy od budynku i lokalizacji. Z analizy przeprowadzonej przez Biuro na Miarę na podstawie 600 biur na wynajem w Warszawie wynika, że miesięczny koszt miejsca jednego parkingowego waha się pomiędzy 35 EUR (ok. 150 zł) w dzielnicach ościennych, do nawet 200 EUR (ok. 900 zł) w najlepszych lokalizacjach, budynkach w centrum miasta i na bliskiej Woli.

Dodatkowo, nie wszystkie zagwarantują wymaganą liczbę miejsc. Załóżmy, że Twoja firma potrzebuje 200 mkw. i trzy osoby muszą mieć gdzie zaparkować. Każdy budynek posiada tzw. współczynnik miejsc parkingowych, który określa ile miejsc jest przypisanych do wynajmowanej powierzchni. Współczynnik waha się w granicach 1:25-1:210 i jego lewa granica dotyczy lokalizacji bardziej oddalonych od centrum, a prawa centralnych lokalizacji. Przykładowo jeśli Twoja firma chce wynająć 200 mkw. i potrzebuje 3 miejsc, to powinna się mieścić w budynku o współczynniku przynajmniej 1:65 (1 miejsce na 65 mkw. wynajętej powierzchni). Wśród budynków przeanalizowanych przez Biuro na Miarę, takie biura znajdują się na Mokotowie, Włochach, Ochocie czy na Woli. Budynki gwarantujące 1 miejsce na 70 mkw. i więcej znajdują się na bliskiej Woli, bliskiej Ochocie i w Śródmieściu. W jednym z nowych biurowców w centrum współczynnik ten wynosi 1:210, co teoretycznie oznacza że dla 200 mkw. można byłoby otrzymać maksymalnie 1 miejsce parkingowe.

W centrum nie ma łatwo

Firmy wynajmujące biuro w centrum Warszawy w budynku, w którym nie ma garażu podziemnego, o parking muszą zatroszczyć się same. Tutaj ograniczeniem jest Strefa Płatnego Parkowania. W przypadku kamienic biurowych problem jest o tyle większy, że w tym samym budynku działa kilkadziesiąt innych firm, których właściciele również mogą chcieć miejsce parkingowe w pobliżu budynku. Biuro na Miarę podpowiada, gdzie można wykupić miesięczny abonament na parking w centrum:

  1. Mapa parkingów w centrum Warszawy. Aby sprawdzić ceny i możliwość abonamentów miesięcznych, należy w zakresie dat ustawić 30 dni. Zobacz mapę.
  2. Parking przy Novotelu. Zobacz tutaj.
  3. Parkingi przy Dworcu Centralnym, Metro Politechnika i na Żoliborzu. Zobacz tutaj.
  4. Parkingi Zarządu Terenów Publicznych w Śródmieściu i na Powiślu. Zobacz tutaj.

Parkowanie na spotkanie

Innym luksusem jest znalezienie ad-hoc miejsca postojowego, jadąc na spotkanie biznesowe w centrum miasta. Aby uniknąć odholowania lub blokady, należałoby zaparkować w miejscu do tego dozwolonym. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z miejsca parkingowego przy ulicy i opłacenie postoju w parkometrze (zobacz mapę). Jeśli natomiast nie chcesz ryzykować cennych minut straconych na poszukiwanie postoju w okolicy, możesz od razu zaplanować postój na jednym z płatnych parkingów w najbliższej okolicy, o których była mowa powyżej.

Alternatywne rozwiązania

Bardziej ekologicznym rozwiązaniem dla wynajmujących biuro w Warszawie jest parkowanie samochodu w cenie biletu ZTM na parkingu P+R (czyli Parkuj i Jedź ;), w dogodnej lokalizacji i przesiadanie się do komunikacji miejskiej (mapa parkingów). Innym sposobem może być parkowanie w centrum handlowym, które nie wprowadziło jeszcze opłat za postój. Jeśli Twoje biuro znajduje się w okolicy, takie parkowanie zapewni dach nad Twoim samochodem i nic nie kosztuje. W przypadku budynków o przeznaczeniu mieszkaniowym w Strefie Płatnego Parkowania, można wyrobić abonament mieszkańca. Wtedy miesięczne parkowanie w okolicy dla 1 samochodu kosztuje tylko 30 zł.

Czasy się zmieniają

W najbliższych latach brak miejsc parkingowych niekoniecznie będzie problemem dla firm. Na przykładzie Warsaw Spire zauważono, że firmy nie potrzebują tylu miejsc postojowych dla pracowników, ile można byłoby im zaproponować. Dlatego zdecydowano się na duży parking dla rowerów z osobną rampą wjazdową oraz miejsca parkingowe dla gości, co jest niewątpliwą zaletą tej lokalizacji. Z kolei w innym budynku u zbiegu ul. Koszykowej i Pięknej właściciel zdecydował, że w budynku nie będzie ani jednego miejsca parkingowego.

Społeczeństwo zmienia przyzwyczajenia, infrastruktura w Warszawie się rozwija, transport publiczny działa bardzo dobrze, a miast wprowadza kolejne ograniczenia dla samochodów. Stąd coraz bardziej popularne stają się alternatywy dla aut – rowery, skutery, czy różnego rodzaju pojazdy elektryczne. Poza tym w Warszawie są tanie taksówki, a już wkrótce do stolicy zawita usługa miejskich wypożyczalni aut car-sharing, czyli coś w rodzaju Veturilo na czterech kołach i z dachem nad głową.
Foto: parking podziemny w budynku Antares na warszawskim Mokotowie.

Jeśli chcesz mieć biuro z wygodnym parkingiem z dobrej cenie, napisz do nas na [email protected] lub zadzwoń pod nr 22 102 12 11. www.biuronamiare.pl