Ile m2 na osobę w biurze?

Przeprowadzasz się do biurowca albo zmienia się liczba osób w Twojej firmie i nie wiesz ile metrów kwadratowych będzie Ci potrzebne? Skorzystaj z naszego narzędzia -> Kalkulatora Powierzchni Biurowej <- i oblicz ile powierzchni będzie potrzebować Twoje nowe biuro. 

Metry na osobę

Polskie przepisy BHP dotyczące przestrzeni dla pracowników w skrócie, mówią o co najmniej 13 metrach sześciennych objętości pomieszczenia na jednego pracownika oraz minimalnie 2 metrach kwadratowych wolnej powierzchni podłogi, nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp. Jeżeli w pomieszczeniu pracuje jedna osoba, nie może być ono mniejsze niż 6 mkw. Nie ma się więc czego obawiać.

Z doświadczenia wiemy, że do jednego pokoju biurowego można przyjmować ok 5 m2 na osobę, ale przy wiekszej powierzchni uwzględniając wszystkie korytarze i pomieszczenia socjalne wychodzi już ok 10 m2 na osobę, więc np. dla 30 osób trzeba liczyć ok 270-300 m2.

Oblicz powierzchnię biura
>> KALKULATOR POWIERZCHNI BIUROWEJ <<

Natomiast na podstawie badań przeprowadzonych wśród europejskich firm można przyjąć, że powierzchnia na jednego pracownika w stosunku do całej powierzchni biurowej z reguły waha się w granicach 10-30 mkw., w zależności od branży i aranżacji przestrzeni. W Polsce nadal wybaczalne jest większe zagęszczenie, poniżej 10 mkw. na osobę, ale warto mieć na uwadze te ogólne liczby planując zmianę siedziby lub powiększenie firmy.

Pokoje czy open space

Najwięcej metrów kwadratowych na osobę będzie potrzebne w przypadku powierzchni podzielonej na pokoje, bo metry kwadratowe zostaną „zabrane” przez ściany. Na podstawie danych z pozyskanych w biurowcach w Sydney, przy takim układzie pomieszczeń należy szacować średnio 19 mkw. na osobę. W przypadku powierzchni otwartej (open space), w komfortowych warunkach może pracować znacznie więcej osób, bo średnia powierzchnia na jednego pracownika wynosi już 15 mkw. Największe zagęszczenie pracowników (poniżej 8 mkw. na osobę) uzyskuje się w układzie biurek znanym z call-center.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze lokalizacji, napisz do nas. Poza usługą wyszukania powierzchni, podpowiemy Ci jak otrzymać projekt architekta i wykończenie biura w cenie najmu: [email protected] lub zadzwoń pod nr 22 102 12 11. www.biuronamiare.pl