Ekspaci cenią sobie Warszawę za wygodne życie

Mogłoby się wydawać, że ekspaci zmieniają miejsce zamieszkania głównie w celu uzyskania większych zarobków. W rzeczywistości jednak głównym powodem tej zmiany jest poszukiwanie nowych wyzwań, poznanie nowej kultury i prowadzenie zdrowego trybu życia – wynika z badania firmy HSBC przeprowadzonego wśród 27.000 ekspatów z całego świata. Wskazują w nim miasta najczęściej wybierane miasta i najważniejsze aspekty, którymi kierują się przy swoich wyborach przed przeprowadzką.

Rynek pracy jak magnes

Jednym z ważniejszych jest możliwość rozwoju kariery. W tym zestawieniu na czele znajduje się San Francisco, które wybierane jest przez specjalistów w dziedzinie technologii z całego świata. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio Londyn, Nowy Jork, Dublin oraz Birmingham. Warszawa zajęła 23. miejsce znajdując się w ten sposób przed Berlinem czy Paryżem. Pod kątem finansów i zaplecza kulturalnego Warszawa również plasuje się w okolicy drugiej-trzeciej dziesiątki wśród miast na całym świecie.

Zdrowie na wagę złota

Poza karierą, zarobkami i ofertą kulturalną, miasto powinno zapewnić swoim mieszkańcom możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia. W tym zestawieniu ekspaci wskazali czy stan zdrowia w mieście, w którym aktualnie zamieszkują jest lepszy niż gdyby mieszkali w kraju z którego pochodzą. Największą ilością potwierdzających głosów cieszy się Barcelona, a zaraz za nią znajdują się Sydney, Vancouver, Zurych i Singapur. Na końcu tabeli znalazły się Londyn, Manchester i Kair. Odpowiedzi twierdzącej w przypadku Warszawy udzieliło 36% zamieszkujących stolicę respondentów. To i tak sporo, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o jakości powietrza.

Wygodnie i na czas

Wśród najważniejszych cech, którymi kierowali się zagraniczni specjaliści przy wyborze Warszawy były przede wszystkim przystępne koszty utrzymania wskazane przez 54% respondentów oraz niezawodny i wygodny transport publiczny (53%). Oferta gastronomiczna została wskazana przez 41% ekspatów. Najsłabszym punktem mieszkania w stolicy okazał się być system edukacji, który został wskazany zaledwie przez 7%.