Czynsz za biuro to tylko część kosztów wynajmu

Rynek nowoczesnej powierzchni biurowej przeżywa prawdziwy rozkwit. Z roku na rok przybywa metrów kwadratowych, a dotychczasowo wynajmowane powierzchnie rotacyjnie zmieniają najemców. Trendy na rynku wymuszają większą elastyczność właścicieli budynku w stosunku do zapotrzebowania płynącego ze strony popytowej. Powierzchni, ze względu na dość wysoki wskaźnik pustostanów nie zabraknie przez najbliższe lata, jednakże pojawia się wciąż problem niedoboru małych powierzchni (50-250 mkw.) w nowych inwestycjach, które byłyby „łakomym kąskiem” dla MŚP.

Koszt wynajmu to nie tylko czynsz

Patrząc sumarycznie na wszystkie podstawowe koszty związane z najmem nowoczesnej powierzchni biurowej, to poza czynszem za biuro, który jest głównym składnikiem ceny, nie unikniemy również:

– opłaty eksploatacyjnej związanej z utrzymaniem budynku,

– kosztu powierzchni wspólnych budynku oraz piętra,

– zużycia mediów na powierzchni (prąd, woda, Internet, klimatyzacja)

Mówiąc jednak o „czystej” kwocie czynszu za metr powierzchni biurowej, jest kilka czynników decydujących o ostatecznej cenie za metr kwadratowy:

Lokalizacja, przeważnie im bliżej centrum Warszawy tym drożej, choć zdarzają się miejsca w innych częściach miasta, które utrzymują dobrą cenę ze względu na swoją wyjątkowość,

Infrastruktura i otoczenie wpływa pozytywnie na atrakcyjność budynku: restauracje, kawiarnie, strefy relaksu, tereny zielone, lokale usługowe, stacje rowerów, przedszkola/szkoły, dostępność darmowych miejsc parkingowych to elementy, za które najemcy są skłonni zapłacić więcej,

Komunikacja jest jednym z najważniejszych czynników: dostępność linii autobusowych, tramwajowych, metra, bliskość tras szybkiego ruchu, czy ścieżki rowerowe mają kluczowe znaczenie dla pracowników.

Rozbijając koszt wynajmu na kategorie, zauważamy że wyjściowy czynsz najmu za samo biuro, do którego przeważnie odnosi się najemca stanowi część podstawowych miesięcznych wydatków. Oznacza to, że przykładowo zakładając na początku kwotę czynszu na poziomie 52 zł za mkw. (ok. 12 EUR), często po uwzględnieniu wszystkich dodatkowych kosztów kwota ta może oscylować w granicach 100 zł za mkw. i więcej. Dodatkowym istotnym składnikiem czynszu są opłaty eksploatacyjne i powierzchnie wspólne, gdzie każde z osobna stanowi niemal 20% kwoty. Sprzątanie, media i parking to łącznie ok. 15% kosztów.

wykres-kolowy

Standard kosztuje

Ze względu na upodobania, przedsiębiorcy mają do wyboru prowadzenie biznesu w biurowcach lub kamienicach biurowych, różnych klas. Architektura budynku, jakość użytych materiałów wykończeniowych, reprezentacyjność lobby, będą rzutowały na cenę metra wynajmu powierzchni. Ponadto rozwiązania ekologiczne budynku, liczba miejsc garażowych, warunki najmu (okres najmu, wielkość oczekiwanej powierzchni) oraz korzyści wypływające ze strony Wynajmującego (miesiące zwolnienia z czynszu, kontrybucja na wykończenie powierzchni) są elementem kreującym stawkę czynszu. Powierzchnie w biurowcach oraz kamienicach wysokiej klasy oscylują w graniach 16-30 EUR/mkw., w budynkach średniej klasy 10-15 EUR, a w starszych i zlokalizowanych na obrzeżach miasta poniżej 9 EUR.

Biuro Na Miarę patrzy z optymizmem na kolejne lata kwitnącego rynku biurowego. Będziemy z zaciekawieniem przyglądać się dynamicznemu rozwojowi nowych inwestycji, a z drugiej strony czekać na innowacyjne sposoby zagospodarowania wciąż rosnącego poziomu pustostanów. Kto wie, może będziemy świadkami masowego zainteresowania niedocenioną grupą małych i średnich przedsiębiorstw, które z roku na rok powiększają swoje grono i szukają miejsca do prowadzenia biznesu.

Szukasz biura z niskimi kosztami wynajmu? Napisz nam czego potrzebujesz na [email protected] lub zadzwoń pod nr tel. 22 102 12 11. www.biuronamiare.pl