Gdzie i za ile parkować pracując w Trójmieście?

W kosztach najmu biura zawiera się nie tylko czynsz czy opłaty eksploatacyjne, ale również wszelkie usługi dodatkowe, z których najczęściej potrzebną jest miejsce parkingowe. Zależnie od profilu działalności, firma potrzebuje od jednego do nawet kilkunastu miejsc – zarówno dla pracowników, jak i klientów czy gości. Problem parkowania w aglomeracjach miejskich jest punktem newralgicznym. Najczęściej biznesowe centra miast borykają się ze zbyt małą powierzchnią parkingów w porównaniu do liczby osób docierających do miejsc pracy. Analiza przeprowadzona przez Biuro Na Miarę pośród kilkudziesięciu zlokalizowanych w Trójmieście budynków biurowych różnej klasy, pozwoliła nam na opracowanie krótkiego podsumowania.

Najdrożej w centrum

Dostępność parkingu podziemnego bądź naziemnego zależna jest od rodzaju budynku oraz jego lokalizacji. Cena miejsca parkingowego w Trójmieście jest zależna od dzielnicy i waha się od 100 do 550 zł. Najwyższe ceny dotyczą parkowania w Oliwie, na Przymorzu czy we Wrzeszczu – lokalizacjach, które skupiają dużą część gdańskiego życia biurowego. Tutaj za miejsce postojowe zapłacimy średnio około 400 zł miesięcznie. Niewiele tańszy jest Sopot. W centrum, głównie ze względu na niedostatek miejsc oraz duże zagęszczenie infrastruktury usługowej, ceny oscylują wokół 300 zł za miejsce. Podobne stawki spotkać można w najbardziej obleganych częściach Gdyni – a więc Śródmieściu, Działkach Leśnych, Redłowie i Orłowie.

Im dalej od centrum – tym łatwiej o większą ilość miejsc w niezbyt wygórowanych cenach – poniżej 200 zł za miejsce. W ofercie Trójmiasta jest nadal kilka budynków, które oferują parkingi w cenie najmu biura bądź posiadają umowy z pobliskimi placami postojowymi, dzięki czemu wynajmują je za niemal symboliczną opłatą, np. 50 zł miesięcznie.

Goście mają wygodniej

Co w przypadku potrzeby zapewnienia miejsca postojowego na określony czas dla gościa lub klienta? Tu sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Znaczna część biurowców oferuje możliwość bezpłatnego parkowania na kilka godzin przy wcześniejszym powiadomieniu obsługi budynku. Oferta dotyczy najczęściej parkingów zewnętrznych, rzadziej hali garażowej. Część większych obiektów oferuje parking dla gości bezpłatny przez pierwszą godzinę oraz za niewielką opłatą po upływie każdej kolejnej.

Liczba miejsc zależna od współczynnika

Problemy pojawiają się często w przypadku wynajmu biura o mniejszym metrażu. Ze względu na istnienie tzw. współczynnika miejsc parkingowych (stosunek liczby miejsc możliwych do wynajęcia i wynajmowanego metrażu), niektórzy najemcy nie mogą liczyć na gwarantowane miejsce parkingowe. Współczynnik w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Gdańska to około 1:100, co oznacza jedno miejsce postojowe na 100 m2 wynajmowanej powierzchni. W Gdyni szanse na większą liczbę miejsc rosną – współczynniki w kompleksach biurowych Redłowa czy Orłowa sięgają nawet 1:50. Trzeba jednak pamiętać, że miejsca parkingowe, które przypadną firmie z tytułu wielkości wynajmowanej powierzchni, w pierwszej kolejności zostaną rozdzielone między kluczowe osoby – właścicieli, zarząd, dyrektorów czy handlowców.

Jeśli nie w biurowcu, to gdzie?

Jeśli mimo wszystko nie uda nam się znaleźć biura z wystarczającą liczbą miejsc parkingowych, pozostaje szukanie rozwiązań u zewnętrznych operatorów. Trójmiasto oferuje kilka opcji:

  1. Korzystanie z parkingów należących do centrów handlowych. Rozwiązanie to popularne jest zwłaszcza w lokalizacjach, gdzie galerie handlowe otoczone są przestrzeniami biurowymi. Jest tak w przypadku gdańskiego Śródmieścia i Wrzeszcza (parkingi Forum, Madisona czy Manhattanu) oraz w okolicy Działek Leśnych i Kamiennej Góry w Gdyni – gdzie wsparciem jest hala garażowa i parking zewnętrzny Riviery.
  2. Wykupienie abonamentu na miejsca administrowane przez Zarząd Dróg i Zieleni (informacje znaleźć można choćby tu). Trójmiasto jest o tyle specyficzną przestrzenią, że w jej skład wchodzi kilka jednostek administracyjnych, z których każda ma oddzielne Strefy Płatnego Parkowania i odmienne stawki. Aktualny zakres stref i stawki opłat można znaleźć w linkach:

Gdańsk ⠀⠀⠀⠀⠀ Sopot ⠀⠀⠀⠀ Gdynia

  1. Parkingi strzeżone, na których również można wykupić rodzaj miesięcznego abonamentu.
  2. Alternatywą dla parkowania w pobliżu miejsca pracy jest opcja Park&Ride, czyli pozostawienie samochodu na parkingu obok węzła komunikacji miejskiej i przesiadka do autobusu czy tramwaju.

Alternatywy dla własnego auta

Dojazdy do pracy w Trójmieście przy pomocy komunikacji miejskiej są nadal jednym z częściej wybieranych rozwiązań. Wydaje się być to głównie efektem dostępności i bliskości stacji SKM. Większość z centrów biznesowych buduje się wzdłuż torów. Niektóre budynki stawiają na SKM do tego stopnia, że w ramach ułatwionego i skróconego dostępu budują własne przejścia z terenu kompleksu na peron. Bliskość stacji jest też bardzo często jednym z ważniejszych kryteriów firm przy wyborze nowego biura. Zwłaszcza, że „sypialnie” Trójmiasta leżą w dosyć dużym oddaleniu od centrum. Komunikacja miejska pozwala też zapobiec staniu w korku w godzinach szczytu.

Istotną zmianą jest rosnąca popularność stosunkowo tanich taksówek, choćby Ubera czy Bolta. Wiele osób korzysta też z możliwości carsharingu – czyli wynajmu auta na krótki okres czasu, np. godzinę.

Tym, na co coraz częściej stawiają wynajmujący jest sprawna infrastruktura dla rowerzystów. W biurowcach każdej niemal klasy są dostępne zarówno miejsca postojowe dla rowerów, jak i szatnie z prysznicami. Promowanie dojazdów do pracy środkami innymi niż auto przynosi wiele korzyści – nie tylko rozwiązuje problem zatłoczonych parkingów, jest też proekologiczne. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy dla rowerzystów przygotowują specjalne bonusy, np. darmowe posiłki w biurowej stołówce.

Szukasz biura? Napisz na [email protected], zadzwoń na 22 102 12 11 lub przeglądaj aktualnie dostępne oferty biur na biuronamiare.pl