Ile m2 na osobę w biurze?

Przeprowadzasz się z domu do biurowca albo powiększasz skład swojej firmy i nie wiesz ile metrów kwadratowych będzie Ci potrzebne. Zobacz jak można zaplanować przestrzeń, aby utrzymać komfort pracy bez naginania kosztów. Wynajmij biuro na wymiar Twojego biznesu!

Metry na osobę

Polskie przepisy BHP dotyczące przestrzeni dla pracowników w skrócie, mówią o co najmniej 13 metrach sześciennych objętości pomieszczenia na jednego pracownika oraz minimalnie 2 metrach kwadratowych wolnej powierzchni podłogi, nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp. Jeżeli w pomieszczeniu pracuje jedna osoba, nie może być ono mniejsze niż 6 mkw. Nie ma się więc czego obawiać.

Oblicz powierzchnię biura
>> KALKULATOR POWIERZCHNI BIUROWEJ <<

Na podstawie badań przeprowadzonych wśród europejskich firm można przyjąć, że powierzchnia na jednego pracownika w stosunku do całej powierzchni biurowej z reguły waha się w granicach 10-30 mkw., w zależności od branży i aranżacji przestrzeni. W Polsce nadal wybaczalne jest większe zagęszczenie, poniżej 10 mkw. na osobę, ale warto mieć na uwadze te ogólne liczby planując zmianę siedziby lub powiększenie firmy.

Pokoje czy open space

Najwięcej metrów kwadratowych na osobę będzie potrzebne w przypadku powierzchni podzielonej na pokoje, bo metry kwadratowe zostaną „zabrane” przez ściany. Na podstawie danych z zebranych w biurowcach w Sydney, przy takim układzie pomieszczeń należy szacować średnio 19 mkw. na osobę.

W przypadki powierzchni otwartej (open space), w komfortowych warunkach może pracować znacznie więcej osób, bo średnia powierzchnia na jednego pracownika wynosi już 15 mkw.

Największe zagęszczenie pracowników (poniżej 8 mkw. na osobę) umożliwiają biurka przechodnie (hot desk), na przykład pracownicy call-center.

 

Poniżej przedstawiamy standard powierzchni dla typowych pomieszczeń. Pomoże Ci to wstępnie oszacować liczbę metrów kwadratowych potrzebnych dla Twojego nowego biura:

Gabinet prezesa – 28-36 mkw.

Gabinet dyrektora – 24-28 mkw.

Biuro menedżera – 18-24 mkw.

Przestrzeń menedżera na open space – 15-18 mkw.

Typowy pokój biurowy – 12-15 mkw.

Miejsce pracy (zabudowane biurko, szafka) na Open Space – 8 mkw. na osobę

Sala spotkań z miejscem dla 10-14 osób – 25-39 mkw.

Pokój spotkań dla 2-4 osób – 13 mkw., dla 6-8 osób – 18 mkw.

Pokój techniczny (fax, fotokopiarka) – 8-12 mkw.

Miejsce na recepcję – 18-26 mkw. dla recepcjonistki i 2-4 gości

Pokój na dokumenty – 9-12 mkw.

Pokój obiadowy i kuchnia – 10-30 mkw., dodatkowo kuchnia 6-12 mkw.

Korytarze – ok 20-30% całej powierzchni

Powierzchnie wspólne – klatki, schody, łazienki 10-20% całej powierzchni.

 

Wynajmij biuro z projektem architekta i wykończeniem gratis, napisz do nas na kontakt@biuronamiare.pl lub zadzwoń pod nr 22 307 65 11. www.biuronamiare.pl

Share on FacebookShare on LinkedIn